O plemeni 

 

CORGI - VŠESTRANNÉ PLEMENO

 
Obě verze corgiho welsh corgi pembroke a cardigan byly původně využívány l nahánění dobytka.Jemným kousáním a štípaním do spodní části končetin nutili zvířáta k pohybu .Corgiové byli dostatečně rychlí a nízcí  ,aby se dokázali vyhnout vyhazavoným kopytům.
 
Existují dva typy corgi ,každe je chováno jako samostné plemeno:
 
Pembroke- připomína víc lišku a je u něj upřednostnován přirozeně krátký ocas.Je menší a živější a současnosti mnohem oblíbenější nežli cardigan.
Cardigan- má vždy dlouhý ocas ,je celkově mohutnější s velkýma ušima, a více odměřený  než-li pembroke.
 
Welsh Corgi Pembroke je malý silný pes , který je velmi inteligentní a učenlivý a ostražitý..Každému , kdo jej poprvé uvidí vykouzlí usměv na tváři.Jeho nezvyklý tvar těla připomínající lišku , krátké nožičky nesoucí pevné a silné tělo může působit na člověka legračním dojmem.Corgi je ,navzdory prvnímu dojmu,  velmi rychlý a velmi obratný a je připaven vykonat jakoukli akci. Je vždy plný nadšení.Důkazem jeho všestrannosti jsou četné aktivity ,které s tímto plemenem můžeme provozovat jako například. zkoušky z poslušnosti , pasení, agility , dogdancig,obedience
Je to velice milý a přátelský pes, který je naprosto oddaný svému pánovi, kterého velice miluje a nejlépe se cítí s ním a jeho rodinou. Mile se chová i k cizím lidem, ale v případě ohrožení majitele se chová velmi odvážně. Je to aktivní pes, který potřebuje pravidelné pohyb a zaměstnání společně s jeho pánem. Jeho srst je bohatá a hladká a nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
Corgi je někdy  neustupný ale fér.
Corgiové jsou velmi inteligentní a rychle se učí - je snadné je vycvičit na jednoduché povely nebo převádět s nimi různé kousky.Bývají však i tvrdohlaví a není dobré na ně křičet nebo zacházet s nimi nezodpovědně.Dejte svénu corgimu najevo ,kde má své místo v rodinné hierarchie od okamžiku,kdy si ho přinesete domů.Neustupně ,ale laskavě zajistěte ,aby nezískal navrch.
Nácvik obedience
 
 
Nácvik agility
 

PESTROBAREVNÍ CORGI

 
pro corgi je typické jasné a čisté zbarvení,které skvěle koresponduje s jejich bystrým a žívým temperamentem.
Welsh corgi pembroke se vyskytuje v čerbeném,sobolím a jelením,trikolorním  zbarvení a také v černé s tříslovým pálením.Většina corgiů nosí bílé znaky na hlavě ,krku a končetinách.Spektrum barev u welsh corgi cardigan je ještě rozmanitější  a to žíhané,blue merle,black merle.
Corgiové cardigan a pembroke ,u kterých přílíš výrazné bílé zbarvení jsou ozančováni jako "whitelies". P Psi s tímto odstínem a"bluies"- jedná se   welsh corgi pembroke ,kteří mají modrý odtín na své hnědé srsti a často i světle šedé nebo modré oči nejsou povoleni na výstavách a v dalším chovu,lae nic nebrání tomu ,aby z nich byli nádherní domácí mazlíčci.
Corgi mají hustou dvojí srst-podsada je jemná ,chmýřovitá a odolná vůči proměnám počasí ,zatímco krycí srsT je poněkud drsnější a středně dlouhá.