Coursing - Karlovy Vary

08.03.2014 16:23

Dnes jsme  se za krásného jarniho dne vydali na okraj Karlovýdh Varů.Společně s našimi kamarády z naší základní kynologocké organizace jsem dojeli na velkou travnatou plochu nedaleko Otovic ,kde se konají treninky coursigu.Většina znás byla velmi zvědavá o jakou psí zábavu se jedná,protože většina z nás to nevěděla.Přijelo cca 30 pejsků různých ras,zkušených i uplných začátečníků mezi ,které patříme i my. 

Pes se snaží chytit pohybující se  "návnadu " taženou na lanku ( v našem případě plastové fábory) , která se pohybuje  různou rychloatí a různými směry.Její pohyb řídí člověk na specialním ovladacím panelu.U teto psí zábavy je  využíván kořistnický pud psa.Pes se snaží ulovit pohybující se kořist. Psi mohou běhat i v páru.

Co je to coursing ?

Coursing je historickým předchůdcem obecně známých dostihů. Běhá se ve volné přírodě se vším co příroda přináší, s příkopy, nerovnostmi a kličkováním. O vítězi rozhoduje kvalitní proběhnutí jednotlivých úseků, nasazení, obratnost a v neposlední řadě inteligence, lišáctví i schopnost se znovu vydat do boje. Každý pes absolvuje dva rozběhy, a počet bodů z obou běhů se sčítá. Při druhém rozběhu se mění trať (buď se běží opačně, nebo se přestavuje dráha), neboť psi si pamatují, jak běželi první běh. Jak už bylo uvedeno, oproti dostihům je trať coursingu nepravidelná, což dává možnost uplatnit se psům inteligentním. Coursing má ještě jednu obrovskou výhodu nepotřebuje dostihovou dráhu, na kterou se obtížně hledají a získávají pozemky odpovídajících parametrů, a jejíž stavba je finančně velmi náročná.

Několik fotek ze denšního dne.

Malé poučení před začátkem

Broni: " Tak za tímhle plastovým chumlem bych měla běžet. No to opravdu nevím ..."

Odpočinek